| General | |
| Frequency Range | 320-380MHz; 380-430MHz; 405-475MHz; 806-870MHz |
| Dimensions(H×W×D) mm | 144.8 × 55 × 40.7 |
| Weight | 515g(with battery and antenna) |
| Operating Voltage | 7.4V |
| Battery | 1800mAh Li-lon battery |
| Battery Life (TMO 5/5/90 duty cycle) | >19hours |
| User Interface | |
| Display | 1.8inch,160*128pixels,65536colors |
| Talk Group-TMO | 6000 |
| Talk Group-DMO | 4000 |
| Telephone book | 2000 |
| Inbox | 400 |
